تازه های اخبار تازه های اخبار

گردهمایی رؤسای شعب استان گلستان با حضور نریمان جهان بخش مدیر امور استانها و مناطق

گردهمایی رؤسای شعب استان گلستان با حضور نریمان جهان بخش مدیر امور استانها و مناطق ، اسلامی رییس دایره هماهنگی ، میری رییس دایره نظارت اداره کل امور مدیریتها شعب و مسیولان مدیریت گلستان در سالن اجتماعات این مدیریت برگزار شد.

در این گردهمایی جهان بخش مدیر امور استانها و مناطق طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش و زحمات کلیه پرسنل ، پیام قدردانی مدیر عامل واعضای هییت مدیره را به همکاران اعلام کرد.
جهان بخش در بخش اول سخنان خود عنوان کرد، بانک بصورت کلی انتظاراتی از شبکه خود دارد و مهم ترین وظیفه ادارات مرکزی و ستاد مدیریتها این است که شبکه بانک را بر اساس راهبردها و برنامه های استراتژیک و همچنین بر اساس انتظارات مدیرعامل و اعضای هییت مدیره نظم داده و این مهمترین وظیفه ای است که باید به آن بپردازیم.
مدیر امور استانها و مناطق با اعلام اینکه بر اساس راهبردها و برنامه های استراتژیک بانک ، چند محور در اولویت کار قرار می گیرد. تصریح کرد ، تلاش کلیه کارکنان در جهت جذب منابع
مهم ترین اولویتی است که امروز در بانک وجود دارد. وی افزود، امروز سایز و اندازه یک بانک را تعداد شعب و پرسنل تعیین نمی کند بلکه میزان دسترسی آنها به منابع ، معیار بزرگی یک بانک تلقی می گردد.
جهان بخش اظهار داشت امروز شعب بزرگ ما شعبی هستند که با فراهم آوردن زمینه لازم، اهداف بانک را در بخشهای مختلف تحقق می بخشند. مدیر اموراستانها و مناطق تاکید کرد ، جذب منابع موتور محرکه بانک است چرا که می تواند بخش تخصیص منابع را به حرکت درآورد و هرچه قدر میزان دسترسی ما به منابع بیشترباشد علاوه بر آنکه سایز و اندازه خود را بالا می بریم ، امکان به فعالیت درآوردن برنامه ها، دستورالعملها و روشهای عملیاتی خود را محقق می سازیم.
وی یادآور شد با اجرا و رعایت پیش نیازهای سیاستهای اعتباری از جمله پیش بینی جذب منابع قبل از طراحی و ابلاغ آن به شبکه بانک ، می توان عملا تاثیر سیاستهای مذکور را افزایش داد.
مدیر امور استانها ومناطق در ادامه عنوان کرد با توجه به تلاشهای خوبی که در سال گذشته در شبکه بانک صورت پذیرفت ، رشد 30 درصدی منابع با احتساب منابع ارزی به 58 درصد رسید که باعث کسب رتبه اول در زمینه جذب منابع در بین بانکها شد. جهان بخش با بیان این مطلب ، میزان منابع بانک را در سال گذشته 257 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که استان گلستان نیز با رشد 17 درصدی منابع در این مهم سهیم می باشد.
نریمان جهان بخش در ادامه گفت : هزینه تجهیز منابع بانک 20 درصد می باشد و این نشانگر آن است که بیشتر حجم منابع در اختیار ، منابع با هزینه است. وی ادامه داد، از 257 هزار میلیارد تومان منابع بانک 110 هزار میلیارد تومان به سپرده ممتاز اختصاص داشته که این موضوع باعث تحمیل هزینه های خاصی به بانک خواهد شد، ‌بنابراین باید سعی شود تا نسبت به جذب منابع با اولویت قرار دادن حساب جاری که دارای رشد 4 درصدی بوده تلاش بیشتری صورت پذیرد تا متعاقباً هزنیه تمام شده منابع تا حد قابل قبولی کاهش یابد.
مدیر امور استانها و مناطق در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مسکن مهر اشاره کرد و گفت: سقف انعقاد قرارداد در طرح مهر 50 هزار میلیارد تومان می باشد که از این مبلغ 48 هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد و تاکنون 38 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است. وی افزود با طراحی سیستمی و ایجاد یک چرخه نقدی می توان 20 تا 30 درصد از تسهیلات پرداختی را در طرح مسکن مهر رسوب ایجاد کرد.
جهان بخش در ادامه این گردهمایی به موضوع وصول مطالبات پرداخت و عنوان کرد ، عملکردی که بانک در سال گذشته داشته و همچنین با پیگیریهای خوبی که در کل کشور و شبکه ایجاد شده است ، مانده مطالبات بانک به 2500 میلیارد تومان در پایان سال 91 ومیزان نسبت آن از 6/3 درصد در ابتدای سال گذشته به 1/3 درصد کاهش یافته است.
وی گفت: باید با جدیت و تلاش و پیگیریهای لازم، رقم مذکور بیش از پیش کاهش یابد.
مدیر امور استانها همچنین اظهار داشت از آنجاییکه 60 درصد از مطالبات معوق بانک در بخش مشکوک الوصول و 20 درصد در بخش معوق و 20 درصد آن در بخش سررسید گذشته می باشد باید همکاران مدیریت و شعب استان اولویت خود را در بخش مشکوک الوصول قرار داده و در عین حال نیز نباید از بخشهای دیگر غافل نشوند.
. وی یادآور شد ، با برنامه ریزی لازم و اشراف کامل نسبت به تاریخ قراردادهای تسهیلاتی، قبل از سررسید با اطلاع رسانی لازم و ارسال اخطار، اقدامات اولیه را برای وصول مطالبات و تعیین تکلیف تسهیلات آغاز نمایید. وی در ادامه از رؤسای شعب خواست تا حساسیت این موضوع را به همکاران زیر مجموعه خود انتقال دهند.
جهان بخش با اشاره به بحث کنترل و نظارت در بانک، گفت : اعتقاد ما این است که در شعب باید یک سیستم کنترلی ایجاد شود که این سیستم در هر شعبه ای با شعب دیگر متفاوت است. وی در ادامه با بیان اینکه اگر ابزارهای کنترلی نباشد اتفاقات شعبه رؤسای شعب را مدیریت خواهند کرد ، خواستار نظارت بر رفتار کارکنان ، مشتریان وگردش های مالی آنان شد.
مدیر امور استانها در بخش دیگر به شعب بانک پرداخت و تصریح کرد شعب برای بانک بسیار حایز اهمیت هستند و این شعار نیست بلکه یک واقعیت اعتقادی و یک شعور بانکی می باشد.
وی افزود : شعبه ویترین بانک و محل ملاقات دو سرمایه اصلی (مشتریان و نیروی انسانی) است. جهانبخش عنوان کرد، شعب محل ارایه خدمات و سرویس به مشتریان و شعبه در حکم بانک است و اگر به دنبال تحقق اهداف هستیم، شعب منشا تحقق اهداف و آرمانهای بانک بوده و ستاد مدیریت نیز وظیفه ای جز تقویت ، پشتیبانی و حمایت از شعب ندارد.
وی در ادامه اعلام کرد نوع تفکرات ستادی نیز باید به این سمت و سو باشد و این تفکر اقتصادی زمان و بانک است و امروز شعبه محوری و شعبه باوری برای ما بسیار حایز اهمیت است. وی در ادامه تصریح کرد یکی از شاخصهای ارزیابی عملکرد مدیریتها توزان منابع و مصارف آنها و رعایت این نسبت است. جهان بخش همچنین از رؤسای شعب خواست تا به تشکیل تیم در شعبه ، اطلاعاتی کامل و به روز از اقلام پایه ای نظیر میزان منابع و مصارف و مطالبات معوق داشته و با تحلیل عملکرد شعبه وآگاهی کافی از منابع و مصارف و ایجاد توزان میان آنها بتوانند با عملکردی مطلوب اهداف بانک را محقق نمایند. مدیر امور استانها ومناطق خطاب به رؤسای شعب گفت ، مسیولین شعب باید با اشراف کامل نسبت به اتفاقات درونی و بیرونی شعبه رقبای خود را رصد کنند و نسبت به آنان حساس باشند چرا که رقبا عرصه کسب و کار ما را هدف قرار می دهند.
جهان بخش در ادامه سخنان خود به فروش اقساطی مسکن مهر اشاره کرد و اظهار داشت : از 000/280/2 واحد مسکن مهر تعداد 656 هزار واحد تا پایان سال 91 فروش اقساطی شده است. وی افزود در استان گلستان نیز از 59 هزار واحد مسکونی مهر که جزی سهمیه استان است تعداد 21 هزار واحد معادل 37 درصد فروش اقساطی شده است.
مدیر امور استانها و مناطق خاطرنشان کرد ، با اعتقاد به توانمندیهای همکاران و بهره گیری از ظرفیهای استان و همچنین با شناخت کامل از راهبردها ، اهداف و برنامه استراتژیک بانک می توان به بهترین شکل برنامه ها را اجرایی نمود.
وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت بانک مسکن با 311 هزار میلیارد تومان منابع و 1235 شعبه و 11879 پرسنل ، به یک بانک بی بدیل در عرصه کشور تبدیل شده است که بارها از سوی رییس جمهور و مقامات کشوری مورد تقدیر قرار گرفته است.
در ادامه این گردهمایی احمد پاک نیت مدیر شعب استان نیز ضمن تقدیر از تلاش و زحمات مدیران ارشد بانک و کلیه کارکنان به ارایه گزارشی از عملکرد مدیریت پرداخت.
مدیر شعب گفت: میزان منابع مدیریت استان در ابتدای سال 91 ، ‌مبلغ 1912 میلیارد ریال بود که در پایان سال 91 با 330 میلیارد ریال افزایش و 17 درصد رشد به مبلغ 2242 میلیارد ریال رسید. وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که با تلاش و همت تمامی کارکنان هدف جذب منابع در سال جاری که 35 درصد می باشد محقق گردد. پاک نیت با اشاره به اینکه بیشترین رشد منابع این مدیریت در بخش سپرده های ممتاز با 48 درصد ، کوتاه مدت 47 درصد و بلند مدت 8 درصد است ، از شعب موفق در زمینه جذب منابع در سال 91 شامل شعب مرکزی گرگان ، مرکزی گنبد، بندرترکمن ، شهید بهشتی گرگان، بندرگز، ولی عصرگرگان ، شهدایگرگان ، شهید شاهرخی گرگان ، فردوسی گنبد و امام رضا(ع) علی آباد که میزان جذب منابع آنان از میانگین رشد منابع مدیریت بالاتر بود تشکر و قدردانی کرد.
وی افزود در بخش مسکن مهر 10992 میلیارد ریال اعتبار به مدیریت گلستان تخصیص یافت که 94 درصد آن جهت 52 هزار واحد مسکونی قرارداد منعقد و همچنین 80 درصد از کل اعتبار تخصیصی به مبلغ 8770 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
مدیر شعب استان عنوان کرد در بخش وصول مطالبات،‌ مدیریت گلستان در پایان سال91 دارای NPL معادل 7/2 درصد و 398 میلیارد ریال مانده مطالبات می باشد.
پاک نیت در ادامه سخنان خود اظهار داشت همکاران مدیریت و شعب استان در بخش وصول مطالبات تلاشهای بسیار خوبی داشتند و سعی شد با تغییر دیدگاه و نگرش همکاران نسبت به وصول مطالبات بتوانیم با برنامه ریزی و پیگیری های لازم توفیقات بیشتری را در این زمینه کسب نماییم.
مدیر شعب در ادامه به معرفی شعب برتر در زمینه کاهش مطالبات پرداخت و از همکاران شعب آزادشهر، مینودشت، ولی عصرگرگان ، رسالت گرگان ، شهدا گرگان ، ایران مهرگرگان و فردوسی گنبد کاووس بخاطر تلاشهای موثر در بحث وصول مطالبات تشکر و قدردانی کرد.
پاک نیت عنوان کرد، در بخش مشارکت مدنی تعداد 68 فقره پرونده تسهیلاتی قدیمی و
مشکل دار و در بخش فروش اقساطی نیز 163 فقره از این نوع پرونده ها به حیطه وصول در آمد.
مدیر شعب گلستان به بخش آموزش اشاره کرد و با اعلام اینکه 66 درصد از همکاران استان دارای مدرک دانشگاهی هستند افزود ، میزان سرانه آموزشی تعیین شده برای مدیریت گلستان در سال 91 معادل 66/76 بوده که با تلاش پرسنل با 17 درصد رشد به عدد 80/89 درصد در پایان سال 91 رسید.
احمد پاک نیت در ادامه به ارایه گزارشی از عملکرد مربوط به سایر دوایر مدیریت پرداخت.
شایان ذکر است در پایان این گردهمایی، رؤسای شعب استان سوالات و ابهامات خود را در بخشهای مختلف بانک مطرح کردند و مدیر امور استانها و مناطق به سوالات همکاران پاسخ داد و راهنماییهای لازم به آنان ارایه شد.
گفتنی است در طی سفر دو روزه مدیر امور استانها و مناطق به گلستان ، جهان بخش و همراهان از شعب مرکزی گنبد، آزادشهر، ‌مرکزی علی آباد، فردوسی گنبد ، قابوسیه گنبد ، 17 شهریورگنبد ، تراکمه گنبد ، بندر گز، مرکزی کردکوی ، سردار جنگل کردکوی و بندرترکمن بازدید کردند و ضمن دیدار حضوری از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات همکاران و شعب قرار گرفتند.

روابط عمومی استان گلستان
علیرضا کلبادی نژاد

آخرین بروزرسانی 1394/4/24