نمایش اخبار نمایش اخبار

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن از نقش بانک مسکن در حوزه تامین مالی تقدیر کرد

گام مهم بانک مسکن در تدوین سند راهبردی 1400

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر ایفای نقش بی بدیل هدایت¬گری از سوی بانک مسکن در تامین مالی حوزه مسکن و ساختمان عنوان کرد: بانک عامل بخش مسکن با تدوین سند راهبردی 1400 خط مشي كلي خود در چگونگي حمايت از توسعه بخش مسكن را تعيين کرده است.

علی چگینی مدیر کل دفتر برنامه ­ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، با بیان اینکه مساله تامين مالي مسكن و كاستي يا ناكارآمدي ابزارهاي تامين منابع (مالي) در اين بخش از ديرباز به عنوان يك چالش جدي پيش روي سياستگذاران و فعالان اين حوزه قرار داشته است، عنوان کرد: علاوه بر کاستی های نظام تامين مالي مسكن و نيز مشكلات مبتلابه اين بخش كه عمدتاً منبعث از مسائل اقتصاد كلان بوده (مواردي همچون دوره هاي رشد حبابي قيمت و ركودهاي عميق كه منجر به پديده شكست بازار شده است)، گسترش ابزارهاي جديد تامين مالي مسكن در دولت يازدهم، ضرورت تشكيل يك نهاد توسعه ايِ تامين مالي در اين بخش را بيش از پيش نمايان کرده است.

او در گفت وگو با روابط عمومی بانک مسکن ادامه داد: اين نهاد از يك سو مي تواند در جهت انسجام بخشي، هماهنگي و پشتيباني از ابزارهاي تامين مالي، و از سوي ديگر بهبود عملكرد بازار در راستاي حمايت از اقشار كم درآمد و تحقق سياستهاي توسعه اي دولت، ايفاي نقش کند. به این معنی که نهاد توسعه اي-تخصصيِ تامين مالي مسكن موضعي هدايت­گرايانه در پاسخگويي به نيازهاي مالي و اقتصادي، فراتر از صرفِ مساله تامين مالي خواهد داشت.

دیر کل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به نقش بانک مسکن در حوزه تامین مالی این بخش تصریح کرد: به جرات می­توان ادعا کرد كه بانك مسكن به لحاظ تخصص و تجربه طولاني مدت، در تامين مالي بخش مسكن و همكاري نزديك با حوزه هاي سياستگذار و تصميم ساز در اين بخش، بهترين يا بي مثال ترين گزينه براي ايفاي نقش هدايت گري و انسجام بخشي به ابزارهاي تامين مالي مسكن است.

او به پروسه تنظیم رابطه ابزارهای تامین مالی و کارکرد آنها اشاره کرد و افزود: انتظار بر آن است كه اين هدايت گري به گونه اي باشد كه بتواند هر يك از ابزارها را متناسب با كاركرد منحصر به خود تنظيم کرده و آنها را به صورت مكمل به بازار عرضه و هدايت کند.

او در عین حال با اشاره به تدوین و رونمایی سند راهبردی بانک مسکن 1400 اظهار کرد: تحقق اين مهم، مستلزم تدوين استراتژي­ ها و راهبردهاي مناسب و همسو با سياست هاي توسعه اي بخش مسكن و تدوين يك نقشه راه است، كه بانك مسكن به نيكي گام در اين سو نهاده و با تدوين سند چشم انداز، استراتژيها و راهبردهاي اصلي، تا افق 1400 و خط مشي كلي خود در چگونگي حمايت از توسعه بخش مسكن را تعيين کرده است.

چگینی با بیان اینکه سند راهبردی بانک مسکن را نیازمند تدوین برنامه اجرایی دانست و گفت: سند حاضر مستلزم تكميل و تدوين برنامه هاي اجرايي در قالب ساختار خوشه اي حاكم بر هر نظام برنامه اي ريزي است، كه بانك مسكن توجه لازم را به تكميل آن بر پايه سياستهاي توسعه اي بخش مسكن معطوف داشته و گام بعدي را بر آن استوار خواهد کرد.

به گفته وی اين اقدام شايسته علاوه بر ارتقاي عملكرد نظام تامين مالي و خلق اهداف جديد و پايدارتر، مي تواند توجه بانك مسكن را به تقويت کارآفرينان و کمک به ايجاد بسترهاي مناسب براي بخش خصوصي جهت اجراي طرح‌ها معطوف دارد و علاوه بر وجه مادي فرآيند توسعه، وجه غيرمادي آن را نيز مورد عنايت قرار دهد.

او تاکید کرد: گام اولیه بانک مسکن در تدوین سند راهبردی این بانک می­تواند زمينه نقش آفريني بيشتر بانك مسكن در توسعه اقتصادی كشور را فراهم کند.

 

آخرین بروزرسانی 1396/4/20