نمایش اخبار نمایش اخبار

برگزاری نشست فرهنگ و اخلاق سازمانی از نگاه اسلام با حضور مدیرعامل

حجت‌الاسلام ابوترابی: تمامی اعضای یک سازمان باید یاری رسان هم باشند

همایش آموزشی فرهنگ و اخلاق سازمانی از نگاه اسلام ویژه مدیران ارشد بانک با حضور مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مشاوران مدیرعامل، مدیران امور و رؤسای ادارات برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، سخنران این همایش آموزشی که با هدف آشنایی و به‌کارگیری اخلاق اسلامی و آموزه‌های دینی در فرهنگ‌سازمانی برگزار شد، حجت‌الاسلام ابوترابی عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه بود.

در این همایش دکتر بت‌شکن مدیرعامل بانک طی سخنانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری از موضوع منافع ملی به‌عنوان یک سنجه یاد کردند و فرمودند در اتخاذ تصمیم‌ها سه‌ ویژگی را مدنظر قرار دهید. تصمیم‌ها بر مبنای ارزش‌های اسلامی، ارزش‌های دینی و ارزش‌های ملی مطابق با دیرینه تاریخ و فرهنگ این مرزوبوم؛ که باید آموزش‌های لازم برای رسیدن به این مهم در سازمان‌ها و نهادها

صورت گیرد.

وی لزوم این آموزش‌ها در نهادهای پولی و مالی را دوچندان عنوان کرد و افزود: در بعضی از مشاغل همانند پزشکان، وکلا، مدیران ارشد امور و ... مقررات و ضوابط به‌تنهایی نمی‌تواند برای کار حرفه‌ای کافی باشد. پزشکان متعهد می‌شوند و در پیشگاه کلام‌ا... قسم یاد می‌کنند که به اصول اخلاقی و انسانی پایند و متعهد باشند. در بانک نیز به‌عنوان یک‌نهاد خدمتگزار که باید در خدمت آحاد مردم باشد این تعهد پررنگ‌تر بوده و به جهت ماهیت تخصصی بانک که بر مبنای پول استوار است این تعهد و اعتماد در سایه اخلاق

به دست می‌آید.

دکتر بت‌شکن در پایان سخنانش٬ حضور حجت‌الاسلام ابوترابی را مایه مباهات دانست و عنوان کرد: امیدواریم با بهره‌گیری از حضور ایشان بتوانیم اخلاق حرفه‌ای و اسلامی را در بانک مسکن نهادینه کنیم.

در ادامه این همایش حجت‌الاسلام و المسلمین حاج آقا ابوترابی عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه، معارف اسلام را چشمه‌ای جوشان توصیف کرد و گفت: امید است این نشست ضمن ایجاد رابطه دوستانه‌تر، منطقی‌تر و استوارتر بین اعضای این همایش و همچنین اعضای سازمان با یکدیگر برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده بر اساس آموزه‌های عقلی، منطقی و وحیانی، درنهایت بانک مسکن را که در نظام بانکی امروز از یک جایگاه مطمین برخوردار است و در ارتقای کارایی یاری می‌رسانند.

وی با قرایت آخرین آیه سوره شریفه آل‌عمران در تفسیر این آیه گفت: این آیه نگاهی به حیات سازمانی در کنار حیات فردی دارد. علامه طباطبایی این آیه را مهم و کلیدی دانسته که به‌طورجدی به حیات سازمانی توجه دارد. حیات اجتماعی در آموزه‌های وحیانی دارای جایگاه ممتازی است که در کنار حیات فردی قرار گرفته است و این آیه به هر دو حوزه پرداخته است.

ابوترابی تصریح کرد: اما انسان پدیده‌ای است که طبق آیات قرآنی هم راه فجور را می‌شناسد و هم راه تقوا را لذا اگر معرفت عقلانی و وحیانی همراه دانش با هم پیوند بخورد اوج می‌گیرد و انسان را به کمال می‌رساند.

وی ادامه داد: در این آیه اشاره به اراده محکم اهل ایمان شده که بر اساس دانش گام برمی‌دارند. مشاهده کنید سازمان‌هایی که اراده کرده و قدم‌هایش را بر مبنای دانش برمی‌دارد چگونه می‌توانند موفق باشد و برعکس در سازمان‌هایی که عقل و دانش کاربردی ندارد چگونه محکوم به نابودی است.

در ادامه تفسیر این آیه حجت‌الاسلام ابوترابی با اشاره به توصیه خداوند بر اهمیت صبر در خصوص کلمه «صابرو» گفت: این کلمه بر هیات مفاعله است و ناظر بر صبر جمعی است.

وی ادامه داد: طبق این آیه اهل ایمان باید صبر فردی در حیات فردی و صبر جمعی در حیات اجتماعی، سازمانی و خانوادگی داشته باشند. برای فرد صابر دو صبر را تعریف کرده است. مصابره داخلی، مصابره خارجی؛ در مصابره داخلی صابر به معنی معاضدت اهل ایمان در فعالیت‌های اجتماعی. اهل ایمان باید با هم پیوند داشته و در کنار یکدیگر با هم معاونت، معاضدت و مساعدت

داشته باشند.

ابوترابی در ادامه دوران اسارت را نماد زیبای صبر جمعی عنوان کرد و افزود: یک سازمان وقتی جلو می‌رود که تمامی اعضای آن در خدمت یکدیگر باشند و یاری‌رسان و معاون هم باشند.

وی ادامه داد: در آموزه‌های دینی و در آیات متعدد قرآن بارها اشاره شده است شما اهل ایمان و اهل اسلام دو یا چند نفر نیستید شما یک نفر هستید وقتی وارد خانه‌ای می‌شوید به خود سلام کنید چرا به خود؟ چون شما و اهل خانه دو نفر نیستید یک نفر هستید. اوج وحدت و یکپارچگی و انسجام از نگاه اسلام در آیات دیگر نیز آمده است. وقتی خبری را در خصوص برادر یا خواهر مسلمان خود می‌شنوید به خودتان حسن ظن داشته باشید چون آن‌ها خود شمایید.

عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه عنوان کرد: اگر سازمانی در این مسیر حرکت کند و اعضا بر اساس حق به هم پیوند بخورند و ایمان ملاک پیوند باشد و صراط مستقیم راه‌ها را یکی کرده باشد و با مصابره داخلی با هم گام بردارند به اهداف تعیین‌شده خواهند رسید.

وی در پایان سخنان خود در خصوص مصابره خارجی و تفسیر آیه شریفه سوره آل‌عمران ادامه این مبحث را به نشست بعدی موکول کرد.

این گزارش حاکی است، در ابتدای این همایش ناصر رفیعی رییس اداره کل آموزش ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، از حضور حجت‌الاسلام ابوترابی، مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مشاوران مدیرعامل و تمامی مدیران ارشد قدردانی کرد.

وی در ادامه بر ایجاد و حفظ فرهنگ‌سازمانی بر پایه ارزش‌های اخلاقی تاکید و عنوان کرد: از مهم‌ترین مقولات سازمانی فرهنگ و اخلاق اسلامی است که امید است برگزاری این دوره آموزشی برای مدیران ارشد بانک بتواند راهگشای مشکلات و در پیشبرد اهداف سازمان یاری‌رسان باشد.

آخرین بروزرسانی 1396/8/22