نمایش اخبار نمایش اخبار

مدیر عامل بانک در نشست خبری به مناسبت هفته دولت مطرح کرد :

سهم بانک مسکن از تامین مالی بخش مسکن بالای 40درصد است

دکتر محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک ، در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت با حضور اعضای هیات مدیره وجمعی از خبرنگاران برگزار شد با اعلام این خبر به تشریح عملکرد بانک به ویژه در بخش مسکن وساختمان در طول 2سال عمر دولت تدبیر وامید از زبان آمار وارقام پرداخت واظهار کرد:بانک مسکن عموما سهم بالای 40 درصد از تامین مالی بخش مسکن را برعهده دارد .
به گزارش خبرنگار ما، مدیرعامل بانک ادامه داد: تسهیلات اعطایی شبکه بانکی طی سال 92 ، بالغ بر 2362هزار میلیارد ریال بوده که در سال 93 با رشدی 44درصدی به 3414هزار میلیارد ریال رسیده است،که سهم تسهیلات پرداخت شده به بخش مسکن وساختمان کل شبکه بانکی در سال 92 ، بالغ بر 287هزار میلیارد ریال می باشد که این مبلغ در سال 93 به 404 هزار میلیارد ریال با رشد 41درصدی افزایش یافت .
وی با اشاره به کاهش تسهیلات اعطایی در بخش مسکن سال 93 ،گفت: سهم تسهیلات اعطایی در سال 92 ، 2/12درصد بوده که در سال 93به 8/11درصد کاهش یافته بود که یکی از دلایل کاهش تسهیلات در بخش مسکن بحث رکود در حوزه مسکن وساختمان می باشد . 
دکتر بت شکن گفت: سهم تسهیلات اعطایی بانک مسکن از مبلغ 172هزار میلیارد ریال 
در سال 92 به مبلغ 198هزار میلیارد ریال در سال 93 افزایش یافته است .
مدیرعامل بانک افزود:بنابر اعلام آخرین آمار بانک مرکزی در 2ماهه ابتدای سال جاری ، تسهیلات کل شبکه بانکی 346هزار میلیارد ریال ودر بخش مسکن بالغ بر 34 هزار میلیارد ریال اختصاص یافت که سهم بانک مسکن به 10درصد کاهش پیدا کرده است . 
دکتر بت شکن، تسهیلات اعطایی بانک مسکن در 2ماهه ابتدای سال جاری را مبلغ 15هزار میلیارد ریال عنوان کرد وافزود : سهم بانک مسکن از تامین مالی بخش مسکن بالای 40درصد می باشد . 
مدیرعامل بانک در ادامه سخنان خود به بیان جزییات فعالیت بخش مسکن ، بانک مسکن در دولت یازدهم پرداخت وگفت : بانک مسکن در سال 92برای 803هزار واحد مسکونی مبلغ 172هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است که از این تعداد واحد مسکونی ، 191هزار واحد مسکونی برای احداث ، 94هزار واحد برای خرید، 399هزار واحد برای واگذاری سهم الشرکه در قالب فروش اقساطی و 119 هزار واحد برای تعمیر وتکمیل واحد مسکونی اختصاص یافته است، این درحالی است که در سال 93برای 796هزار واحد مسکونی جمعا مبلغ 198هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است .بانک توانسته 95هزار واحد مسکونی در بخش احداث، 125هزار واحد برای خرید ، 453هزار واحد واگذاری سهم الشرکه و123هزارواحدبرای جعاله وتعمیر مسکن راتامین مالی کند . 
وی با بیان اینکه در 4ماهه ابتدای سال جاری 165هزار واحد مسکونی تامین مالی شده است ، افزود: بانک مسکن 44هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است . 
دکتر بت شکن ، موضوع واگذاری هر چه سریع تر سهم الشرکه مسکن رایکی از مهمترین تکالیف تفویض شده به بانک مسکن عنوان کرد وگفت : از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تاکنون 491هزار میلیارد ریال برای تامین مالی 2میلیون و370هزار واحد مسکونی قرارداد منعقد شده که از این میزان ، 450هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است . 
وی افزود:خوشبختانه 98درصد از تعهدات بانک تا سقف 500هزار میلیارد ریال است منجر به عقد قرارداد شده واز قراردادهای منعقده بالغ بر 92درصد پرداخت شده است . 
مدیرعامل بانک با بیان اینکه از 2 میلیون و370هزار واحد مسکن مهر ، یک میلیون و 504هزار واحد تبدیل به فروش اقساطی شده است ، گفت : معادل 313هزار میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی دفترچه قسط برای تسهیلات گیرندگان صادر شده وبه عبارت دیگر 50درصد از تسهیلات پرداختی تبدیل شده است و مردم در حال پرداخت اقساط آن هستند . 
به گفته وی ، 55درصد کل فروش اقساطی وتحویل واحدهای مسکونی بالغ بر 829هزار واحد مسکونی در دولت یازدهم انجام شده است وتاکنون با تلاش کارکنان بانک در بخش فروش اقساطی ، بالغ بر 67هزار میلیارد ریال منجر به وصول مسکن مهر شده است . 
بت شکن با اشاره به عملکرد بانک در بخش بافت فرسوده گفت : 82هزار واحد مسکونی در قالب بافت فرسوده تامین مالی شده است ، این درحالی است که درسال های 92و93بانک مرکزی عاملیت پرداخت تسهیلات در این بافت ها را از بانک مسکن گرفت وبه سایر بانک ها داد اما از سال 94 مجددا این عاملیت به بانک مسکن داده شد . 
وی حجم تسهیلات پرداختی قرض الحسنه ازدواج در دو سال گذشته را 50هزار فقره عنوان کرد وافزود: 1500میلیارد ریال برای این تعداد تسهیلات قرض الحسنه اختصاص یافت . 
مدیرعامل بانک ، مانده منابع در سال 92 را 312هزار میلیارد ریال اعلام کرد وگفت:این رقم در سال 93با 29درصد رشد به 404هزار میلیارد ریال رسید وهم اکنون به 445هزار میلیارد ریال افزایش یافته است .
بت شکن در خصوص وصول مطالبات گفت : در سال 92بالغ بر 97هزار میلیارد ریال ، سال 93بالغ بر 110هزار میلیارد ریال وچهار ماهه اول امسال 37هزار میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی در سال های گذشته وصول شده است ، مجموع وصولی ها در 2سال گذشته 245هزار میلیارد ریال می شود . 
وی در ادامه به اقدامات بانک مسکن در راستای افزایش قدرت خرید مردم وعملکردهای توسعه ای صورت گرفته توضیحاتی داد ودر خصوص تسهیلات خرید مسکن با اشاره به افزایش سقف وام خرید برای زوج های جوان به 50میلیون تومان وتسهیلات ممتاز از 20به 35میلیون تومان وتعمیر وجعاله از 5به 10میلیون تومان ، گفت : یکی از اقدامات انجام شده در ماه های اخیر راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم برای خانه اولی ها بود که در 2ماه اخیر 12هزار و600نفر افتتاح حساب کرده وبالغ بر 2300میلیارد ریال منابع در بانک پس انداز شده است . 
مدیرعامل بانک در خصوص عملکرد توسعه ای بانک مسکن ادامه داد : بانک موفق شد با مجوز شورای عالی بورس وسازمان بورس اوراق بهادار اولین تامین سرمایه تخصصی بخش مسکن را با سرمایه 2هزار میلیارد ریال تاسیس کند واین یکی از نهاد سازی های بانک برای توسعه تامین مالی است و فعالیت توسعه ای است که نهادی را به سازوکارهای تامین مالی غیرسپرده ای به بازار سرمایه اضافه کرده است .
بت شکن اقدام دیگر بانک مسکن را راه اندازی نهاد جدیدی به نام صندوق زمین وساختمان دانست ودر خصوص تغییر ساختار شرکت های تابعه بانک ، گفت : در راستای سیاست های دولت ، تغییر ساختار گروه سرمایه گذاری بانک مسکن به گروه مالی بانک مسکن برای تکمیل زنجیره تامین مالی انجام شد . صندوق پس انداز مسکن یکم برای پرداخت تسهیلات 80میلیونی خرید مسکن برای تهران ، 60میلیونی برای شهرهای بالای 200هزار نفر و40میلیون تومان برای سایر شهر ها هم از دیگر اقدامات بانک در سال گذشته بوده است . 
وی با بیان اینکه بانک مسکن بزرگترین بانک تخصصی کشوراز حیث پرداخت تسهیلات است ،گفت : امیدواریم بانک مسکن بتواند همچون گذشته کمک مناسبی برای خرید، تکمیل ، ساخت وتعمیر مسکن به ویژه برای اقشار میان درآمدی مسکن داشته باشد .
آخرین بروزرسانی 1394/7/25