نمایش اخبار نمایش اخبار

دکتر بت شکن :

افتخار بانک مسکن سرمایه اجتماعی بالا ناشی از عملکرد مردمی آن است

روز دوم اولین گردهمایی مدیران ارشد و روسای شعب بانک مسکن با حضور دکتر قضاوی معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی همراه بود.
در ابتدای این بخش دکتر بت شکن طی سخنانی گفت: بانک مسکن با بیش از 77 سال قدمت ، بزرگترین بانک تخصصی و توسعه ای کشور است و با مانده تسهیلات 112 هزار میلیارد تومان بزرگترین و با کمترین میزان مطالبات معوق در بخش مسکن، مستحکم ترین پرتفوی تسهیلاتی کشور را دارد.
وی با اشاره به اینکه افتخار بانک مسکن سرمایه اجتماعی بالا ناشی از عملکرد مردمی آن است که در راستای بزرگترین اتفاق اقتصادی خانوار متوسط جامعه یعنی خانه دار شدن مردم به خدمت گذاری به آنان مشغول است .
مدیر عامل بانک گفت: در طول یک دهه گذشته بانک با دو اتفاق بزرگ یعنی تامین مالی مسکن مهر و ایفای نقش به عنوان یک بانک دولتی غیر تحریمی مواجه بود که آثار آن کماکان گریبان گیر بانک است.
وی در خصوص پرداخت تسهیلات مسکن مهر گفت : در طی سال های اجرای طرح مسکن مهر، همکاران بانک با فشار کاری زیاد و تحمل ناپذیر مواجه شدند و از طرفی مشتریان وفادار و سنتی بانک با ازدحام و تبعیض در نرخ تسهیلات ارزان قیمت مسکن مهر و سایر تسهیلات مواجه شدند.
دکتر بت شکن افزود: مسکن مهر به دلیل عدم وجود پیوست تامین مالی در نظام اقتصادی کشور به بزرگترین اضافه برداشت تاریخی مالی کشور نیز منجر شد و افزایش بی سابقه پایه پولی کشور خود مبین این مدعاست.
وی در این زمینه افزود: تلاش روزانه کارکنان بانک سبب پرداخت 465 هزار میلیارد ریال تسهیلات و فروش اقساطی یک میلیون و 650 هزار واحد مسکن مهر شد .
مدیر عامل بانک در خصوص فعالیت های ارزی بانک گفت: در حوزه فعالیت های ارزی و بین المللی به دلیل نداشتن زیر ساخت های قوی و شرایط خاص و پرتلاطم ارزی به ویژه در سال های 89،90و 91 و از طرفی عدم اعتبار سنجی مناسب، بانک در باتلاق تعهدات ارزی ایفا نشده فرو رفت و به وجه بانک نزد بانک های کارگزار خارجی آسیب زده شد که این موضوع اتلاف وقت زیادی را از تیم مدیریتی بانک گرفت.
دکتر بت شکن در ادامه تصریح کرد: هیات مدیره در دولت تدبیر و امید با سیاست انضباط پولی ، اطلاع رسانی و شفافیت و برگشت به ریل اصلی فعالیت بانک حرکت خود را شروع کرد و موفق شد با تبدیل همه اضافه برداشت های گذشته به خطوط اعتباری 20 ساله و 10 سال تنفس، شرایط مسکن مهر را در بانک بهبود بخشد.
وی افزود : با این اقدام بانک از کارکرد صرفا کارگزار آن هم با دست اندازی به منابع بانک مرکزی تبدیل به یک بانک مستحکم از حیث منابع بدون هیچ گونه اضافه برداشت شد.
دکتر بت شکن در ادامه اظهار داشت : این امر سبب شد بانک از حالت صرفا پیرو و منفعل به یک بانک تخصصی پیشرو و پیشتاز در عرصه تدوین و اجرای سیاست های دولت در بخش مسکن تبدیل شود.
مدیر عامل بانک با اشاره به اینکه بانک در سال های گذشته با اتکا به توان کارشناسی خود توانست با متقاعد کردن بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، سبد محصولات سپرده ای و تسهیلاتی خود را کامل کند افزود: همچنین با پیاده سازی نظام یکپارچه برنامه ریزی موفق شدیم با نظام مبتنی بر رویکرد مدیریت بر مبنای هدف برای تمامی شعب و مدیریت ها و نظام ارزیابی عملکرد در قالب مجامع ارزیابی عملکرد 6 ماهه زنجیره پاسخگویی را در تمامی ارکان بانک عمق دهیم . 
وی افزود: هم اکنون تمامی شعب بانک دارای اهداف کمی مشخص و به همراه سیاست های اعتباری روان و شفاف هستند.
دکتر بت شکن در ادامه اظهار داشت: بانک در سال اقدام و عمل و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی با تسهیل سیاست های اعتباری در ذیل منویات مقام معظم رهبری آماده کمک به دولت در جهت رونق اقتصادی به ویژه فعال سازی بخش مسکن و ساختمان است .
وی افزود: تداوم این مسیر مستلزم الطاف الهی، مساعدت وزارت امور اقتصادی و دارایی با پیشنهادات بانک مسکن و حرکت جهادی همکاران است.
دکتر بت شکن در این زمینه گفت: با توجه به ماهیت خط اعتباری مسکن مهر یعنی بلند مدت بودن آن 10سال تنفس و 20 سال دوره بازپرداخت عملا ارزش زمانی این منابع بسیار محدود است و برای تقویت ساختار مالی بانک پیشنهاد می شود به تدریج با وصول اقساط سالیانه مسکن مهر این منابع عینا به افزایش سهم دولت در افزایش سرمایه بانک اختصاص یابد و این موضوع با تبدیل بدهی بانک به بانک مرکزی، به بدهی دولت به بانک مرکزی شدنی است.
اصلاح اساسنامه بانک با توجه به ماموریت توسعه ای ، تخصصی آن به اتکای تبصره 18 بودجه پیشنهادی دولت، ارایه لایحه برای اداره بانک های دولتی بر اساس اساسنامه و مصوبات مجمع و مستثنی شدن از شمولیت قوانین و مقرارت ناظر بر شرکت های دولتی، اصلاح نظامات حقوق و دستمزد کارکنان شبکه بانکی به ویژه مشمول کسور بازنشستگی شدن فوق العاده خاص کارکنان ، افزایش بودجه های تبلیغات، کارانه و پاداش کارکنان بانک و نیز با توجه به ماهیت انحصاری پیچیده و بزرگ بانک مسکن که آن را در زمره بانک های با اهمیت سیستمی قرار داده است و الزام به تدوین مقررات و رویه های نظارتی و احتیاطی خاص بانک های توسعه ای از پیشنهاداتی بود که دکتر بت شکن آن را ارایه داد و گفت: با اجرایی شدن این الزامات زمینه برای اجرایی شدن نقش موثر بانک بیشتر فراهم خواهد شد.
آخرین بروزرسانی 1395/3/4