درباره باشگاه درباره باشگاه

نقش صنعت ساختمان در اقتصاد

سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان تنها زمانی می‌تواند باعث رشد اقتصادی شود و دستاورد اقتصادی داشته باشد که تزریق سرمایه و تولید مسکن به صورت هدقمند باشد و در نهایت موجب مصرف مسکن شود؛ چرا که در صورتی که سرمایه‌های وارد شده به بخش ساختمان هدایت نشود، قیمت نهایی مسکن افزایش خواهد یافت و مصرف‌کنندگان واقعی مسکن را برای خرید ناتوان‌تر خواهد کرد. بنابراین ورود نقدینگی به صنعت ساختمان نیازمند تدوین استراتژی و سیاست‌گذاری در جهت افزایش نرخ رشد مسکن است.

صنعت ساختمان یکی از بزرگترین بخش‌های اقتصادی کشور است. این صنعت یکی از صنایع فرصت آفرین برای رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی و اشتغال زایی به شمار می‌رود.

نقش آن در تولید فرصت‌های سرمایه گذاری، تولید ثروت و ارزش افزوده در اقتصاد انکار‌ناپذیر است . با توجه به ارتباط تنگاتنگ صنعت ساخت و ساز با بخش‌های بالادست و پایین دست و خدمات مرتبط با آن ، وجود مکانیسم خدمت رسان به کلیه ذینفعان در راستای خدمت رسانی شایسته به کُنشگران این حوزه ضروری به نظر می رسد.

مشخصات عمومی استان

استان كردستان با مساحت 29 هزار كیلومتر مربع كه 8.1 درصد سطح كشور و رتبه هجدهم در بین استان های كشور را دارا می باشد ، در غرب ایران و از شمال به استان های آذربایجان غربی و زنجان ، از جنوب به استان كرمانشاه ، از شرق به استان های همدان و زنجان و از شرق به كشور عراق محدود است .

استان دارای 10 شهرستان ، 32 شهر ، 31 بخش و 86 دهستان و 1697 آبادی دارای سکنه و 187 آبادی خالی از سکنه می باشد . بانه ، بیجار ، سقز ، سنندج ، دیواندره ، كامیاران ، قروه ، مریوان ، سروآباد و دهگلان از مهمترین شهرهای استان می باشندبر اساس آخرین سرشماری مركز آمار ایران در سال 1395 ، استان كردستان 1603011 هزار نفر جمعیت دارد كه 66 درصد شهری و 34 درصد را جمعیت روستایی تشكیل می دهد . تراكم نسبی جمعیت معادل 51.2 نفر در كیلومتر مربع است .از 1436680 هزار نفر جمعیت 6 ساله و بالاتر استان ، 77.56 درصد با سوادند كه این نسبت در مناطق شهری 83.11 درصد و در مناطق روستایی 70 درصد می باشد . جمعیت 10 ساله و بالاتر شاغل استان به تعداد 420 هزار نفر كه 27.50 درصد آن در بخش كشاورزی ، 24 درصد در بخش صنعت 40.3 درصد در بخش خدمات و 8.2 درصد  فعالیت نامشخص و اظهار نشده دارند.استان كردستان به دلیل مجاورت با مرز مشترك 230 كیلومتری با كشور عراق ، وجود مشابهت های قومی ، فرهنگی ، و ارتباط خویشاوندی بین شهروندان دو كشور و قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی جنوب و شمال غرب كشور دارای ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه ای می باشد . همچنین وجود 3 بازرچه فعال مرزی در شهرهای بانه ، مریوان و سقز ، وجود 13 تعاونی مرزنشین با حدود 280 هزار نفر جمعیت ، وجود بانك های تجاری با قابلیت عملیات تجاری بین المللی ، وجود مؤسسات بیمه ای و شبكه بازارهای محلی و فرا منطقه ای پتانسیل بالایی را جهت صادرات و واردات كالا دارا می باشد و این ویژگیهای متمایز می تواند استان را به مهمترین و استراتژی ترین استان در صادارات محصولات و مصالح ساختمانی باشد.

استان كردستان به لحاظ دارا بودن پتانسیل های خوب از جمله آب و خاك و معادن می تواند در زمینه تولیدات صنعتی رشد و توسعه یابد . استان دارای ذخایر قابل توجه مواد معدنی است و سنگ های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ ، شاخص ترین ماده معدنی منطقه می باشد . در حال حاضر استان دارای 138 معدن فعال با بیش از 8.4 میلیون تن استخراج سالیانه و اشتغال زایی 1350 نفر می باشد و معادن سنگ استان منبع اصلی استخراج مواد اولیه و سنگها بسیار گرانبها برای کارخانجات سنگ در ایران هستند.

نقش باشگاه مخاطبان در توسعه استان

باشگاه مخاطبان صنعت ساختمان با ارائه خدمات به مخاطبان صنعت ساختمان  پل ارتباطی  مناسبی است با تامین کنندگان، فروشندگان مصالح ساختمانی و خدمات فنی مهندسی استان کردستان و اجرایی است.

این باشگاه بر آن است با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان نسبت به ایجاد پلتفرم ارتباطی میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان حوزه ساختمان و محصولات فنی مهندسی اقدام نماید به گونه ای که با صرفه جویی در زمان نسبت به ارائه بهترین خدمات فعالیت نماید.

تعریف باشگاه مخاطبان

باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان مکانی برای انسجام فعالین بخش مسکن در جهت توسعه کسبو کاراین فعالین و رونق اقتصادی و توسعه بخش مسکن و ساختمان استکه طی مصوبه شماره مورخ 26/04/1400 شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی به تصویب رسید و تفاهم نامه آن با حضور مدیران ارشد استان توسط اتاق بازرگانی ، پارک علم و فناوری و بانک مسکن مدیریت شعب استان کردستان به تصویب رسید

اهداف باشگاه مخاطبان

1-کمک به بهبود فضای کسب و کار فعالین صنعت مسکن و ساختمان

2-ایجاد بانک اطلاعات فعالین صنعت ساختمان و مسکن  با چشم انداز صدور خدمات فنی و مهندسی

3-معرفی شبکه گسترده خدمات و تولید مصالح ساختمانی با اولویت تولیدات و عرضه محصولات داخلی

4-رتبه بندی، تسهیل و توزیع عادلانه خدمات ساختمانی به ذینفعان

5-تشویق سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال پایدار در صنعت ساختمان با توجه به نیاز استان

6-کمک به رونق و توسعه بخش مسکن با کاهش قیمت تمام شده و با حضور سرمایه گذاران ، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان واقی بخش مسکن

7-کمک به احیای بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری

8-معرفی پتانسیل شرکتهای دانش بنیان استان در جهت استفاده از فناوریها و تکنولوژیهای جدید در تولید مسکن و اتصال این شرکتها به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی و خارجی

9-کمک به رونق و توسعه صادرات محصولات و خدمات فنی و مهدسی مرتبط با  بخش مسکن و ساختمان با استفاده از پتانسیل سرمایه گذاران و بازرگانان استان از طریق مرزهای رسمی باشماق و سیران بند

10-ایجاد محیطی برای هم افزایی و کار مشترک پیمانکاران، سازندگان، سرمایه گذاران، شرکتهای دانش بنیان و تولیدکنندگان  لوازم ساختمانی با یکدیگر

11-جذب منابع و پولهای سرگردان در چرخه تولید استان بجای سرمایه گذاری در بازارهای پر ریسک

12-هم افزایی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات

13-بهره گیری ذینفعان از کیفیت بالای محصولات و خدمات ارائه شده

14-بهبود مستمر فرآیند  رضایت عرضه کننده و تقاضا کننده کالا و خدمات

15-توسعه خدمات دانش بنیان حوزه ساختمان

16-چابک سازی فرآیند تولید و خدمات حوزه ساخت و ساز

17-واکاوی مشکلات و چالش های پیش رو ذینفعان و انعکاس به مسئولین ذیربط

18-تسهیل ارائه خدمات به ذینفعان

مزایای باشگاه مخاطبان

 

مزایای باشگاه مخاطبان

1-استفاده از توان فنی ، اجرایی و محصولات ساختمان فعالان اقتصادی بخش مسکن و ساختمان استان در پروژهای عمرانی بخش مسکن اشخاص حقیقی و حقوقی و طرح های ملی بویژه طرح اقدام ملی که در این طرح سالانه بیش از 20 هزار واحد مسکونی در استان ساخته می شود و نیز استفاده در کلیه پروژه های بخش ساختمان از جمله احداث مدارس، ساختمان های اداری ، ورزشی بخش دولتی و خصوصی و ... که طی مصوبه منضم به نامه های شماره 26731/31/65 مورخ 31/05/1400 و شماره 28625/31/65 مورخ 09/05/1400 استانداری کردستان که به کلیه دستگاههای اجرایی استان کردستان ارسال شده است.

2-کمک به فروش محصولات تولیدی استان و توزیع کنندگان برندهای برتر کشوری و الزام به استفاده از این محصولات در پروژه های عمرانی بخش مسکن و ساختمان طی مصوبه منضم به نامه های شماره 26731/31/65 مورخ 31/05/1400 و شماره 28625/31/65 مورخ 09/05/1400 استانداری کردستان که به کلیه دستگاههای اجرایی استان کردستان ارسال شده است.

3-توسعه بازار شرکتها و فعالان اقتصادی صنعت مسکن و ساختمان عضو باشگاه با استقرار دفتر فروش ، فروشگاه اعضای باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان در شهر نمایشگاهی و مرکز توسعه صادرات استان کردستان در شهر سنندج واقع در سنندج، پشت شهرک پیام، که  با امکانات بسیار ویژه در حال احداث است و از طریق اتاق بازرگانی سنندج جهت متمرکز نمودن محصولات و خدمات صنعت مسکن و ساختمان در اختیار باشگاه قرارداده شده است و در نظر است بصورت دائم توانمندیهای شرکتها و کارخانجات ایرانی در این مرکز برای عرضه شود و تمامی شرکتها و کارخانجات حاضر در این شهر نمایشگاهی ملزم به عضویت در باشگاه و افتتاح حساب در بانک مسکن هستند.

4-توسعه بازار شرکتها و فعالان اقتصادی صنعت مسکن و ساختمان عضو باشگاه با استقرار دفتر فروش ، فروشگاه اعضای باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان در مرکز تجاری باشگاه در شهر سلیمانیه عراق واقع در سلیمانیه محله قرکه روبروی کمپانی هیرون که با امکانات بسیار ویژه از طریق اتاق بازرگانی سنندج در اختیار باشگاه قرارداده شده است و در نظر است بصورت دائم توانمندیهای شرکتها و کارخانجات ایرانی در این مرکز برای بازسازی عراق عرضه شود و تمامی شرکتها و کارخانجات حاضر در این شهر نمایشگاهی ملزم به عضویت در باشگاه و افتتاح حساب در بانک مسکن هستند و اتاق بازرگانی برای راه اندازی و تجهیز این بازارچه بیش از 30 میلیارد ریال هزینه خواهد نمود.

5-امکان توسعه بازار شرکتها و فعالان اقتصادی صنعت مسکن و ساختمان عضو باشگاه با استقرار دفتر فروش ، فروشگاه اعضای باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان در منطقه ویژه اقتصادی بانه 

6-برگزاری و شرکت در نمایشگاه های تخصصی حوزه مسکن و ساختمان در داخل استان و نیز در کشور عراق در جهت کمک به صادرات توان اجرایی و فنی و مهندسی و نیز محصولات بخش مسکن و ساختمان برندهای استانی و کشوری فعالان اقتصادی بخش مسکن و ساختمان که اتاق بازرگانی برای نمایشگاههای اریبل عراق در مهرماه و سلیمانیه عراق در آبان ماه و نیز نمایشگاه سنندج در آذرماه  برنامه ریزی نموده است که هزینه های راه اندازی این نمایشگاهها توسط اتاق بازرگانی تامین می شود.

7-امکان صادارات محصولات و خدمات اجرایی و فنی و مهندسی به کشورهای سوریه و عراق خصوصا اقلیم کردستان عراق از طریق دفتر مستقیم باشگاه در کشور عراق که تمامی شرکتها و کارخانجات حاضر در این شهر نمایشگاهی ملزم به عضویت در باشگاه و افتتاح حساب در بانک مسکن هستند.

8-برگزاری و حضور در تورهای صنعت گردی ، نمایشگاهی و همایشها ،رویدادها و استارتاپ های تجاری داخلی و خارجی جهت برگزاری نشستهای B2B با سرمایه گذاران داخلی و خارجی بخش مسکن و ساختمان که با اولویت استارتاپ حوزه مسکن و ساختمان در آبان ماه برنامه ریزی شده که تمامی هزینه های آن توسط پارک علم و فناوری پرداخت می شود.

9-استفاده از مزایا و مشوق های ویژه باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان استان کردستان از جمله گشایش اعتبارات اسنادی داخلی و خارجی، ضمانت نامه ، تسهیلات بانکی ویژه اعضاء، تخفیف در صدور عوارض ساختمانی و تسهیل در صدور مجوزهای مرتبط با بخش مسکن و ساختمان از طریق دستگاههای اجرایی استان

10- بازاریابی غیر مستقیم و  خلق طرحها و سیاستهای متنوع فروش و جشنوارههای تخفیفی برای فعالین اقتصادی عضو باشگاه

11-شناسایی فرصت های جدید سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی در بخش تولید مصالح و تولید مسکن و ساختمان

12-صدور انواع بیمه نامه های شخص ثالث، بدنه، مسئولیت، بیمه درمان تکمیلی و انواع بیمه نامه های مرتبط با بخش مسکن و ساختمان و ... برای اعضای باشگاه با تخفیف ویژه و بصورت اقساط بلندمدت

13-برگزاری جلسات منظم ماهانه با مدیران ارشد استان و دستگاههای اجرایی مرتبط با بخش مسکن و ساختمان در جهت طرح مشکلات و پیشنهادات فعالان اقتصادی بخش مسکن و ساختمان و تهیه طرح و مصوبه لازم الاجرا از طریق باشگاه و شورای گفتگوب دولت و بخش خصوصی برای حل مشکلات و ایجاد راهکارهای جدید در جهت تقویت کسب و کار فعالین بخش مسکن و ساختمان

14-معرفی کلیه فعالان اقتصادی عضو باشگاه در سایت و اپلیکیشن باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان که کلیه هزینه های تهیه این سایت و اپلیکیشن باشگاه که بالغ بر 2 میلیارد ریال می باشد توسط پارک پرداخت می شود.

15-تبلیغات باشگاه: اتاق بازرگانی استان در جهت توانمندسازی و کمک به رونق بخش مسکن و ساختمان در نظر دارد برنامه ای را در صدا و سیما در جهت حمایت از تولید و فعالین بخش مسکن و ساختمان تولید و پخش نماید.

                      « قسمت روی کارت »

                       « قسمت پشت کارت »

تسهیلات قابل اعطای بانک مسکن به اعضای باشگاه:

1-انبوه سازان ، مهندسان ، پیمانکاران وشرکت های ساختمانی و عمرانی و مجریان ذیصلاح:

در صورت تمرکز منابع مالی و افزایش مراودات و مدیریت در برداشت سهم الشرکه های بانک و منابع مالی ناشی از آورده متقاضیان، اعطای تسهیلات ذیل منوط به کسب رسوب در حساب قرض الحسنه جاری و یا حساب ممتاز بدون سود به میزان 10 درصد مبلغ تسهیلات درخواستی در بازه زمانی 6 ماه و یا به تناسب جهت بازه های زمانی بیشتر و یا کمتر (حداقل به مدت 3 ماه)تا سقف های اعلامی در سیاست های اعتباری بانک امکان پذیر خواهد بود:

 • اعطای تسهیلات جهت خرید دفتر کار
 • اعطای تسهیلات جهت خرید تجهیزات دفتر کار
 • اعطای تسهیلات خرید اموال سرمایه ای مرتبط با احداث پروژه ها.
 • اعطای تسهیلات مرابحه عام بدون الزام به ارائه وثیقه نقدی.
 • اعطای تسهیلات مرابحه منصوبات بدون الزام به ارائه وثیقه نقدی.
 • اعطای تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی از محل منابع بدون سپرده بانک جهت پروژه ها.
 • اعطای تسهیلات به پروژه های مسکونی که توسط سازندگان حرفه ای و مجریان ذیصلاح تا سقف 450 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی و در صورت استفاده از فناوریهای نوین ساختمان این سقف تا 450 میلیون تومان به ازای هر واحد افزایش خواهد یافت.
 • صدور ضمانتنامه و گشایش انواع اعتبار اسناد داخلی و خارجی
 • اعطای تسهیلات با انعقاد تفاهم نامه با انجمن مربوطه و طراحی و تهیه بسته اعتباری ویژه اعضای باشگاه با مبلغ ، نرخ سود و مدت زمان توافقی و بر طبق سیاستهای اعتباری بانک مسکن

سایر ضوابط تابع سیاستهای اعتباری ابلاغی بانک در هر سال میباشد .

2-تولید کنندگان و تامین کنندگان محصولات ساختمانی :

در صورت استفاده از کارتخوان های فروشگاهی بانک مسکن و تمرکز منابع مالی نزد بانک مسکن، اعطای تسهیلات ذیل منوط به کسب رسوب در حساب قرض الحسنه جاری و یا حساب ممتاز بدون سود به میزان 10 درصد مبلغ تسهیلات درخواستی در بازه زمانی 6 ماه و یا به تناسب جهت بازه های زمانی بیشتر و یا کمتر (حداقل به مدت 3 ماه)تا سقف های اعلامی در سیاست های اعتباری بانک امکان پذیر خواهد بود:

 • اعطای تسهیلات مضاربه جهت تامین کنندگان مصالح ساختمانی.
 • اعطای تسهیلات سرمایه در گردش جهت تولید کنندگان مصالح ساختمانی تا 80 % فروش سه دوره اخیر متقاضی.
 • اعطای تسهیلات مرابحه عام بدون الزام به ارائه وثیقه نقدی.
 • اعطای تسهیلات مرابحه منصوبات بدون الزام به ارائه وثیقه نقدی.
 • اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده با مدت تقسیط 5 سال.
 • اعطای تسهیلات جعاله تعمیرات واحد مسکونی تا سقفف 400 میلیون ریال از محل منابع بدون سپرده.
 • اعطای تسهیلات مرابحه تعمیر واحد تجاری تا سقف یک میلیارد ریال.
 • صدور ضمانتنامه و گشایش انواع اعتبار اسناد داخلی و خارجی
 • اعطای تسهیلات با انعقاد تفاهم نامه با انجمن مربوطه و طراحی و تهیه بسته اعتباری ویژه اعضای باشگاه با مبلغ ، نرخ سود و مدت زمان توافقی و بر طبق سیاستهای اعتباری بانک مسکن

 در صورت ارائه تخفیف از سوی فعالان و تولید کنندگان بخش مسکن به معرفی شدگان از طرف باشگاه کسب رسوب در بازه یاد شده تا 50 % کاهش خواهد یافت.

سایر ضوابط تابع سیاستهای اعتباری ابلاغی بانک در هر سال میباشد .

3-کارگران و استادکاران ساختمانی :

در صورت تمرکز منابع مالی نزد بانک مسکن، اعطای تسهیلات ذیل منوط به کسب رسوب در حساب قرض الحسنه جاری و یا حساب ممتاز بدون سود به میزان 10 درصد مبلغ تسهیلات درخواستی در بازه زمانی 6 ماه و یا به تناسب جهت بازه های زمانی بیشتر و یا کمتر (حداقل به مدت 3 ماه)تا سقف های اعلامی در سیاست های اعتباری بانک امکان پذیر خواهد بود:

 • اعطای تسهیلات مرابحه عام بدون الزام به ارائه وثیقه نقدی.
 • اعطای تسهیلات مرابحه منصوبات بدون الزام به ارائه وثیقه نقدی.
 • اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده با مدت تقسیط 5 سال.
 • اعطای تسهیلات جعاله تعمیرات واحد مسکونی تا سقفف 400 میلیون ریال از محل منابع بدون سپرده.
 • اعطای تسهیلات با انعقاد تفاهم نامه با انجمن مربوطه و طراحی و تهیه بسته اعتباری ویژه اعضای باشگاه با مبلغ ، نرخ سود و مدت زمان توافقیو بر طبق سیاستهای اعتباری بانک مسکن

سایر ضوابط تابع سیاستهای اعتباری ابلاغی بانک در هر سال میباشد .

.

نحوه ثبت نام در باشگاه:

برای ثبت نام در باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان می بایست بصورت حضوری و غیرحضوری ازطریق دفاترباشگاه، شعب بانک مسکن در استان کردستان ولینک های ذیل اقدام و پس از ثبت نام ، کارشناسان باشگاه جهت تکمیل ثبت نام با متقاضیان تماس خواهندگرفت:

1-دفتر مرکزی: سنندج بلوار آزادگان روبروی استادیوم 22 گلان اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان - دفتر باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان تلفن :33187258 کد پستی: 6613713643 خانم صبا زینتی

آدرس اینترنتی برای ثبت نام غیر حضوری:

https://kordestan.bank-maskan.ir

2-دفتر شماره 1: سنندج خیابان آبیدر نرسیده به چهار راه صفری ،اتاق بازرگانی استان کردستان تلفن: 33224894-33224898 کدپستی 6615985874 آقای رامین فرج الهی ،تلفن همراه 09187893348

آدرس اینترنتی برای ثبت نام غیر حضوری:

http://sanandajccim.ir

3-دفتر شماره 2: سنندج شهرک بهاران-میدان قانع بوار زکریای رازی پارک علم و فناوری استان کردستان تلفن: 08733730559 کدپستی : 6617739439 آقای نبی احسنی ، تلفن همراه: 09183787850

آدرس ایینترنتی برای ثبت نام غیر حضوری:

https://www.stpok.ir

4-دفتر شماره 3: سنندج خیابان حسن آباد بانک مسکن مدیریت شعب استان کردستان تلفن:31500246 کد پستی: 6618616181 آقای لقمان فلاحی همراه 09185224540

آدرس ایینترنتی برای ثبت نام غیر حضوری:

https://kordestan.bank-maskan.ir

4-آدرس فضای مجازی باشگاه:

اینستاگرام :@maskan_mokhatab   تلگرام: @maskan.mokhatab