حسنیه اعظم زنجان

مشق ایمان

حسنیه اعظم زنجان

جایگزینی کمک‌های مومنانه به جای مراسم یوم‌العباس (ع) حسینیه اعظم زنجان

مشق ایمان

عصری در یک روز سال، آسمان در غوغای زمین همراه می شود در آن سکوت آنی، هم همه ها و صوت حزین ناله، نوای لبیک یا حسین بلند و ما میزبان خیل عظیم این مهمانان هستیم.

عصری غریب با بوی عطر سیب و عود و اسپند آویخته به اشک و آه و سوز جماعتی عاشق که در حلقه اجابت آمال برای ادای دین می آمدند.

بی آنکه کسی بپرسد خروس آورده ای یا چندین راس شتر!

بی انکه میزبان جویایی محل سکونت مهمان خود باشد که روستایی است یا شهرنشین کشوری در قاره دورافتاده این کرانه.

ادای دین، به دومین قربانگاه جهان اسلام در قامت مسجدی چهارصد ساله ای بی آن که مزار باشد یا حرم، سیل مردمی که دل می دهند به دلدار این روز.

روز، روزی به نام یوم العباس

خیل جمعیتی با زلالی اشک، ابیاتی بر لب، پای ایمان به حماسه و دست کرامت رو به آسمان اجابت بالا می رود.

حسینیه اعظم روز هشتم ماه محرم میعادی برای تجمع دلدادگان به وفا و مردانگی دسته ای پابرجا می شد.

طنین ذکر لبیک یا حسین (علیه السلام) و  پای ایمانی که بر زمین سخت روزگار مشق می کنیم و دست انسانیت و شرافت و ایثار و شجاعت را در خیمه عباس بلند می کنیم و فریاد میزنیم.

یاران قیامت اولدی، میدانی کربلاده                           یولدوردولر حسینی، عطشانی کربلاده

و برای مظلومیت حسین بن علی و وفا و عشق به ایشان و روضه های عمیق انسان سازی را ذکر می کنیم و نوا میزنیم. ولی اما امسال سیاق ما کمی فرق کرده بی انکه بر مراممان خدشه ای وارد شود، دوستی و عشق مان، همان اندازه و میزان است برای مولایمان حسین (ع).

اینک کرونا شرایط با هم بودن را از ما گرفت ولی نمی تواند ایثار و فداکاری و انسان دوستی را از ما دریغ کند. همه ما استخوان در گلو از این حسرت و فاصله ها و پروتکل ها، اشک بر چشم و دست به سینه میزبان مهمانان از راه دور هستیم.

از طرفی ما همان لشکریان عباس بن علی، دست کرامتمان را برای یارای نیازمندان می بریم و یادمان هست حضرت ایشان یتیم نواز و مهربان به نیازمندان بود.

یادمان نمی رود شعر ما به سرلشکری ایشان

ای شمع حرم خانه          قربانون اولوم عباس

ما از این مکتب فرا گرفتیم که استقامت و ایثار و برای دوباره با هم بودن باید همه تابع رهبری باشیم با مراعات پروتکل ها،  بی آنکه طبق هر ساله دوشا دوش، کنار هم باشیم، شکوهی دیگر خلق خواهیم کرد و ذکر یل یاتار طوفان یاتار یاتماز حسینین پرچم را زمزمه میکنیم.

جایگزینی کمک‌های مومنانه به جای مراسم یوم‌العباس (ع)

در همین رابطه رییس هییت امنای حسینیه اعظم زنجان می‌گوید:  اگر امسال امکان تجمع مردم در این روز فراهم نباشد، کمک‌های مومنانه جایگزین اجتماع عزاداران می‌شود.

علیرضا فیروزفر با اشاره به اعلام ممنوعیت برگزاری مراسم یوم‌العباس از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مناطق قرمز از لحاظ شیوع بیماری کرونا، ادامه می‌دهد : یوم‌العباس یک مکتب و نهضت بوده که نمی‌توان جلوی آن را گرفت و آن را کم‌رنگ کرد.

وی اضافه می‌کند :  در سال‌های قبل مردم با تجمع در خیابان‌ها، حماسه یوم‌العباس را زنده می‌کردند اما امسال با توجه به شرایط کرونا با کمک‌های مومنانه، همان جلوه ارادت خود را با یک رتبه حتی بالاتر از حضور مردم در خیابان به اثبات می‌رسانند.

فیروزفر بیان می‌کند : اگر امسال برای حفظ پروتکل‌های بهداشتی، خیابان هم خالی از جمعیت باشد، عشق مردم به نهضت حسینی با کمک‌های مومنانه در خیابان پر خواهد شد که هدف‌گذاری شده ۱۱۰ هزار بسته تهیه و بین اقشار آسیب‌پذیر توزیع شود که این کار ۳۳ میلیارد تومان هزینه در برخواهد داشت.

شور و شعور حسینی در رزمایش همدلی با توزیع ۱۱۰ هزار بسته کمک معیشتی معنا شد

مراسم یوم‌العباس پایتخت شور و شعور حسینی همه‌ساله با حضور حماسی مردم از نقاط مختلف کشور در زنجان برگزار می‌شد اما امسال هشتم محرم در زنجان رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. عدم برگزاری مراسم یوم العباس حماسه سازی مردم زنجان را متوقف نکرد. با لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی هشتم محرم امسال مزین شد به بسته‌های کمک معیشتی و بهداشتی در قالب کمک مومنانه و نشان داد که شور و شعور حسینی در قلب مردم ولایتمدار پر فروغ تر از همیشه است.

به گزارش روابط عمومی حسینیه اعظم زنجان، با شیوع ویروس منحوس کرونا تمام برنامه‌ها در سطح دنیا تحت تاثیر این بیماری قرار گرفت و بدین‌سان بسیاری از برنامه‌های مناسبتی نیز متفاوت از سال‌های گذشته برگزار شد و دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان نیز از این قاعده مستثنی نبود. با تصمیمات ستاد ملی کرونا مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسم یوم العباس ، جلوه حضور مردم عزادار را در پایتخت شور و شعور حسینی نداشتیم ولی به برکت ایام عزای سرور و سالار شهیدان ، امسال زنجان الگوی مواسات و همدلی شد. کمک های مومنانه برای کمک به نیازمندان در تبعیت از سیره و سلوک ایمه اطهار (ع) جلوه گر شد.

در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۱۱۰ هزار بسته کمک معیشتی با همکاری و مشارکت خیرین و مسیولین در قالب جیره خشک غذایی و بسته های بهداشتی تهیه و طی مراسمی در محوطه دانشگاه زنجان، رهسپار جامعه هدف برای رسیدن به دست نیازمندان شد.

آخرین بروزرسانی 1399/6/15